Прес-конференція щодо репресій проти Патріоту України

23 серпня в УНІАНі пройшла прес-конференція активістів Соціал-Національної Асамблеї та організації “Патріот України”. У прес-конференції взяли участь Олег Однороженко, Ігор Мосійчук, Сергій Бевз, Володимир Шпара, координатор Комітету визволення політв’язнів Микола Коханівський та адвокат В’ячеслав Мартинюк.

Бевза, Шпару і ще трьох їхніх побратимів затримували напередодні співробітники СБУ нібито за знайдену у їхньому офісі у Василькові вибухівку та екстремістські матеріали, але наступного дня о 6 ранку відпустили, не висунувши жодних звинувачень.

Депутат Васильківської міськради Ігор Мосійчук розповів, як затримували хлопців: коли він сказав СБУшникам, що якщо у приміщенні є вибухівка, то треба вивести з нього людей, вони не зробили цього, а всупереч усім правилам безпеки просто взяли і винесли небезпечний предмет. Може тому, що від самого початку знали, що то не вибухівка?

Ідеологічний референт СНА Олег Однороженко заявив:

СБУ та інші правоохоронні органи – це великі кримінальні угруповання. Вони займаються тим, що здирають з населення гроші, розкрадають державне майно, покривають олігархів тощо. Служба безпеки, очевидно, не займається тим, чим би мала займатись – тобто виловлювати іноземних шпигунів, повертати у власність держави вкрадені олігархами заводи, фабрики, наглядати за державним кордоном, боротись з нелегальною міграцією, наркоторгівлею та торгівлею людьми. Замість цього СБУ бореться з патріотами.

Олег Однороженко натякнув, що цілі СБУ могли співпасти із замовленням політичних конкурентів СНА у Василькові.

Микола Коханівський сказав, що весь цей театр абсурду був зроблений для того, щоб мати привід заборонити акції протесту на 24 серпня:

Зрозуміло, що мішенню завжди стають націоналісти. Тризубівців вже били – настав час “патріотів”. Мені було просто смішно саме звинувачення – якісь листівки про замах на президента. Дуже дивно – півкраїни хоче вбити цього президента, і це такий великий злочин – страшне. Мені от нещодавно наснилося, що я своїми руками його задушив. То що мені, заборонити спати?

Коханівський запевнив, що вороги все одно програють, бо, по-перше, вони нездарні, по-друге, за ними немає правди.

Адвокат затриманих В’ячеслав Мартинюк розповів, що всі процесуальні дії, що проводилися співробітниками СБУ, відбувалися з грубими порушеннями. Наприклад, під час огляду місця події туди не допустили адвокатів. Коли присутніх на огляді затримали, з 15 по 6 ранку їх утримували, не допускаючи захисників. Хоча вони казали, що не даватимуть пояснень без адвокатів. Аргументація для адвокатів була: “Ми вас не пустимо, бо заборонив начальник управління СБУ по Київській області”. Вранці затриманих просто відпустили – без жодного запобіжного заходу. Хоча на всю країну було заявлено, що затримано терористів.

Ми вже підготували звернення до прокуратури і уповноваженого з прав людини з проханням перевірити ці факти і вжити заходів, щоб вони не повторювалися у майбутньому.

Ніяких документів про підстави обшуку нам так і не показали. Начебто всі ці дії відбувалися у рамках дослідчої перевірки. Хоча на сайті СБУ заявили, що викрили терористів, жодної кримінальної справи не порушено, – розповів адвокат

Володимир Шпара додав, що СБУшники пояснили свою присутність анонімним дзвінком.

Сергій Бевз також додав:

Нам не висували жодних звинувачень, ми не знали, на яких підставах ми там знаходимось. Наші заяви, що ми не даватимемо свідчень без адвокатів, ігнорувалися.

Принаймні до одного з побратимів, розповів Сполох, застосовувалися методи фізичного впливу – його били по голові. До самого Бевза застосовували стару тактику “добрий і злий слідчий”. Спочатку йшла розмова про знайдені у приміщенні предмети, далі про вибори до Васильківської міськради, про підприємства, що діють на території міста, про посадовців і просто відомих у місті людей.

Постійно змінювалися люди, які відбирали пояснення.

Мене допитували чоловік 8 по черзі. Звичайно, це не було б СБУ, якби не казали: “Коли закінчимо по-хорошому, почнемо по-поганому. Коли тобі стане зовсім важко, позви ось цього, він тобі скаже, на кого треба дати покази.

Логічно припустити, що у націоналістичної організації може бути вибухівка. Але коли сказали, що на вилучених у нас дисках була дитяча порнографія (крім рецептів виготовлення вибухівки)… На цих дисках ще й були цінники, і нас питали: “Кому ви продаєте ці диски?” Тобто, повний абсурд і маразм. І періодично: ну зізнайтесь, це ж ви зробили!

Але ніхто з нас обмовляти себе, брати гріх на душу, не збирався. Як сказав один філософ, те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими, – резюмував Бевз.

Володимир Шпара також розповів:

Мене затримали о 8 вечора, перед цим СБУ начебто ще й ганялося за мною годину. Як помічник депутата я займався ситуацією: цигани викрали людину і перетворили на раба.

Перед тим, як мене забрали, я заїхав до батьків затриманих хлопців, щоб пояснити ситуацію і взяти документи. Разом з цими документами мене й привезли. Не пояснивши навіть, в якості кого мене затримали.

Про справу «васильківських терористів» йшлося відсотків 30 часу. Решта – розпитування про бізнес-справи і діяльність підприємства, яке я очолюю частково. Все, що заявила СБУ, є маячнею і брехнею, і за формою, і за змістом.

Відбирання пояснень відбувалося до 5-ї ранку. Мені були надані купа матеріалів, які нібито знайшли на дисках. З тих матеріалів видно, що всі вони – калька з інтернету, все, що попало і звідки попало набране, явно не професійно і скопом.

Були продемонстровані схема і фото нібито вибухового пристрою. Але дії працівників СБУ не були схожі на поводження з вибуховим пристроєм.

Цю підставу робив ідіот. Бо якби робили її професійно, треба було б вивчити позицію організації, дізнатися про кампанію за здорову націю і ставлення до антиморальної поведінки.

Ігор Мосійчук:

Після звільнення хлопців ми скликали фракцію “За Україну, за Васильків!” у міськраді, і 26 серпня на черговій сесії будемо ставити питання про звернення до президента і голови СБУ з вимогою вибачитись за вилитий бруд про організацію нами злочинного угрупування і планування теракту на День Незалежності. Вимагатимемо звільнення осіб, що влаштовували цю провокацію. І окремо вимагатимемо всією міськрадою (думаю, нас підтримають) від телеканалу “Інтер” спростування маячні, продемонстрованої ними на всю країну.

Я бачив, як у нічному клубі “Катарсис” у Василькові, що знаходиться у гуртожитку і який ми закрили, судді, працівники прокуратури, деякі кримінальні елементи до півночі святкували перемогу над “терористами”. Але ми разом з побратимами їм сьогодні це свято зіпсували, з’явившись перед ними о 10 ранку в чудовій формі і доброму настрої.

Є варіанти, що має робити СБУ. Якщо зняти звинувачення (а воно, по суті, зняте), працівники СБУ мають затримати особу, що підкинула пристрій (нам сказали, що його вже повезли підривати, так що ми вже не дізнаємося, що за болти там були). Або визнати, що це провокація і зняти з себе погони. Вони повідомили на всю країну, що готується теракт, замах на президента. Чи то СБУ залякує пресзидента, окрім того, що пресує патріотів, чи що взагалі відбувається?

На жаль, прес-конференцією крапка у цій історії поставлена не була. У другій половині дня стало відомо, що СБУ таки порушила кримінальну справу.

Ввечері співробітниками СБУ було затримано ще одного васильківського “патріотівця” – Олексія Чернегу. Також повторно був затриманий Володимир Шпара, а трохи згодом і Ігор Мосійчук. По 22-й співробітники СБУ зателефонували «патріотівцю» й депутату Васильківської міськради Сергію Бевзу і повідомили, що чекають його біля під’їзду його будинку і мають його затримати як обвинуваченого.

Станом на 23:30 вже було достеменно відомо, що у цій справі було затримано Сергія Бевза, Володимира Шпару, Олексія Чернегу, Ігоря Мосійчука, Віталія Зателепу, Максима Бойко та Юрія Бондаренка. Адвокатів до них не пустили.

О 00:14 стало відомо, що у Харківському офісі “Патріоту України” було проведено обшук. Це пов’язується з подіями попереднього вечора, коли невідомий зайшов на подвір’я будинку, де знаходиться офіс, і обстріляв присутніх там активістів із травмата, поранивши двох, після чого отримав відсіч і був відправлений до лікарні.

Вже вранці того ж дня з’явилися повідомлення про обшуки у помешканнях патріотівців. Зокрема, Шпарі підкинули якусь незрозумілу флешку та зброю, Мосійчуку і Чернезі – тротилові шашки, набої та гранати.

Тоді ж з’явилося повідомлення про ще одного затриманого патріотівця – Віталія Пухтія.

А 25 серпня з’явилося повідомлення про те, що Сергія Бевза, Ігоря Мосійчука та Володимира Шпару звинувачують за статтею “тероризм”.

За матеріалами блогу Олени Білозерської