Справа “Запорізьких паламарів” – чергова фальсифікація від МВС?

Справа "Запорізьких паламарів" - чергова фальсифікація від МВС?

Сьогодні, 22 лютого в УНІАН відбулася прес-конференція, присвячена справі “запорізьких паламарів” і одночасно – новому Кримінально-процесуальному кодексу. У ній взяли участь мати підсудних Антона Харитонова і Сергія Дьоміна Ольга Дьоміна, правозахисник Володимир Лесик і адвокат Микола Бірюк.

Нагадаємо, 28 липня 2010 року у Свято-Покровському храмі УПЦ МП Запоріжжя прогримів вибух. Загинула 80-річна черниця. Президент наказав тодішньому голові МВС Могильову знайти винних протягом тижня. І їх “знайшли”, звинувативши у підриві паламаря храму, хлопця з вадами розумового розвитку Антона Харитонова, його брата Антона та іншого паламаря Євгена Федорченка. Відтоді вони утримуються у СІЗО.

Після затримання з хлопців катуваннями вибили явки з повинною. Причому Антон написав таких явок чотири, і всі вони протирічать одна одній.

За версією слідства, мотивом була помста. Паламарю Антону за дрібну провинність (освятив кільце замість священика) було заборонено на деякий час входити у вівтарну частину храму. І він вирішив помститися і організувати злочин. Брат Сергій нібито виготовив вибухівку (за більш пізньою версією, коли стало ясно, що Сергію бракує для цього знань – придбав її у невстановленої особи), а Євген Федорченко, хлопець із дуже слабким здоров’ям і поганим зором, перелізши у 40-градусну спеку через двометровий паркан, підклав її на місце злочину.

Зараз  тривають суди. Процес вже близький до завершальної стадії.

Єдині «докази» проти Харитонова, якому зараз «світить» 15 років – 4 явки з повинною, які повністю різні, і покази психічно хворої людини.

Це жінка, близький друг Антона. Під час допиту у слідчого їй ставили питання, які вже передбачали готові відповіді. На всі питання вона відповідала: «Да, да», бо їй було погано, вона дуже боялася слідчого і хотіла скоріше піти додому. Про все це вона розповіла на суді. Казала, що Антон і Сергій ні в чому не винні, вона їх добре знає, тепер почуває себе добре і хотіла б дати правдиві покази. І суддя повів себе дивно: спитав, який у неї діагноз, які таблетки вона регулярно приймає, і врешті-решт прийняв рішення її не допитувати, – розповідає матір Антона.

Головна причина фабрикації справи – це Янукович, який віддав наказ Могильову в тижневий термін розслідувати цю справу. До цього наказу справу розслідували, як належить, у матеріалах навіть є фоторобот молодої жінки у яскравому шалику, яка занесла вибухівку. Але коли слідчі зрозуміли, що за тиждень їм не знайти цю жінку і не розкрити справу, знайшли цапів-відбувайлів, – пояснює правозахисник Володимир Лесик.

Як  з Дьоміна, Харитонова та Федорченка робили “злочинну групу”

Ольга Дьоміна (мати двох підсудних) розповіла, що Антон з 12 років паламарив у церкві. Зараз мріє вийти з в’язниці та піти у монастир.

Він присвятив своє життя Богу, Біблію знає напам’ять. Крім церкви, у нього нічого не було. Цікавився лише історією і релігією.

А Сергій – спортсмен, член збірної України з легкої атлетики. Має нагороди від Януковича, «коли той ще не був Януковичем». Має вищу освіту, як спортсмен і тренер, перед арештом його запросили викладати у юридичній академії. Жодного відношення до церкви Сергій не має. Збирався викладати і ще продовжувати виступати, він тренувався, збирався за кордон з’їздити…

У Антошки був конфлікт, з якого роздули цілу історію, мотив злочину. У кожного з нас бувають конфлікти. Люди дуже поспішали, просили освятити кільця. Антон бігав з цими кільцями, батюшку не знайшов. Його звинуватили, що він начебто освятив сам, на що не має права, і відсторонили на місяць-півтори від входу у вівтар.

Коли стався вибух і треба було негайно розкрити злочин, слідчим “підвернувся” Антон. Він дуже добрий, наївний. І у нього такий страх… Коли його били і принижували у міліції… Є такий Рябуха, він зараз терміново на пенсію пішов, так він йому казав: “Ти, Антоне, допомагаєш президенту. Маєш зробити так-то і так-то”. У суді Антон сказав: “Як я міг не допомогти президенту, якщо весь райвідділ мені сказав, що треба допомогти президенту?”, – розповідає Ольга Дьоміна.

Коли вони зрозуміли, що такий хлопець нічого сам зробити не може, знайшли його брата. Подзвонили йому, і Сергій добровільно приїхав давати покази.

На місці Сергія мала бути я, – каже Ольга. – Я ж теж сиділа, мене закрили на 3 доби в Орджонікідзевському райвідділі, хотіли зробити з мене організатора, вимагали явку з повинною, погрожували, але я сказала: “Хоч мене, хоч моїх синів убийте – я цього не напишу”. Коли Сергій був уже побитий, і йому сказали: “Твоя мати у райвідділі, підписуй, а то її посадимо”, і приїхав заступник міністра Зима, Сергій сказав: “Я все підпишу, але відпустіть маму і брата”. І Зима йому сказав: “Извини, мы мать отпустим, а брата нет, мне группа нужна”.

Так утворилася “група”: один “виготовив”, а другий “заніс”. Згодом у справі з’явився Федорченко.

На останньому засіданні був запрошений ще один свідок – експерт, який робив вибухотехнічну експертизу. Спершу висновок експертизи був об’єктивним: що даний пристрій Харитонов, Дьомін і Федорченко самі зібрати не могли, бо вони в цьому повний нуль. Дроти були скручені у формі жгута, тобто, це робила людина, що має певний рівень знань в електротехніці. І що схему такого пристрою неможливо знайти в Інтернеті і з першої спроби зібрати. Але, даючи покази в суді, цей експерт зробив акцент на тому, що цей пристрій міг зібрати будь-хто з середнім рівнем освіти. Тобто, сказав не те, що було в експертизі – вочевидь, щоб бодай щось дати стороні обвинувачення.

28-го числа ще має бути допитана пані Половнікова, експерт з Києва, яка допитувала підсудних на поліграфі.

Ми вже скільки засідань не можемо її викликати до суду. Суддя вже доручив доставити її приводом, щоб пояснила, як вона без дозволу синів у ці перші три дні, коли їм не давали їсти і спати, допитувала їх вночі, і коли вони відповідали не так, як потрібно їй, до них застосовували фізичну силу, – розповідає матір підсудних, – це ще одна сфальсифікована експертиза. Допитані вже всі свідки, всі охарактеризували дітей позитивно, жодних доказів нема, справа наближається до кінця. Міліціонери за розкриття цієї справи отримали нагороди і підвищення, а троє невинних людей вже скоро 2 роки як сидять у СІЗО.

Відповідаючи на питання журналістів, кому могла бути вигідною фабрикація справи і взагалі підрив храму, Ольга Дьоміна розповіла:

Коли Антону задавали питання, там була дуже довірча бесіда, і це є на відео, Антон розказує, що навколо храму був земельний конфлікт. Приїздило КРУ з Києва, було багато перевірок, комісій і інвентаризацій. І все, ця тема закрилася. Коли у справі з’явилися київські адвокати, зокрема, Олег Веремієнко, вони вийшли на земельний слід. Там ішла земельна війна, у якій був замішаний супермаркет “Амстор”. Земля поруч з територією храму була продана, був внесений завдаток у мільйон, який кудись зник. Питання із землею і з цими грішми так і не вирішилося. Є рішення донецького суду, що церква має повернути цей мільйон. А якщо відбувся вибух, то вже не перевіриш, де дівся мільйон на реконструкцію.

Коли допитували священика, він нічого про це не сказав. Вважаю, що в цьому вибуху замішані не останні люди у місті. І, вочевидь, хтось із священнослужителів.

Ольга Дьоміна також розповіла, що священики, коли їх у перші дні допитували у райвідділі, як під копірку давали негативну характеристику Антону і Євгену. Проте вже у суді вони почали казати напівправду, обходячи гострі кути. А у багатьох церквах в Україні і Росії вже моляться за Антона, Сергія і Женю, і навіть називають їх новомучениками.

© 2011 - Комітет визволення політв‘язнів - All rights reserved