Правила поведінки під час допиту

допит

Скільки б ми не марали безцінних кілобайтів на те, щоб пояснити вам, що ви не зобов’язані допомагати слідству, жертвуючи при цьому власною свободою, щоразу доводиться стикатися з фразами «я тут в райвідділ просто зайшов, а вони мене спершу чайком, а потім кийком по нирках і в тюрму».

Просто зайшов у райвідділ – не буває. Якщо зайшов, то або був вимушений це зробити, або прагнеш гострих відчуттів у вигляді затиснутих дверима пальців.

Але от що робити, коли ви людина адекватна, але допиту уникнути не можете?

Отримання повістки на допит

Попри усі ці КПКшні заморочки про те, що повістку можна вручити вашим сусідам, цуцику Бровку чи прислати СМСкою – це все брєд кобили сивої. Повістку варто вважати реально існуючою, якщо вам її вручили особисто в руки.

Інших спроб вручення навчіться просто не помічати і не пам’ятати.

Не варто зважати на цей папірець, якщо він просто валяється у поштовій скринці. Так само шліть нафіг сусідів, які взялися працювати безкоштовними кур’єрами прокуратури і вручають вам раптово повісточку в падіку під час перекуру.

Повістка вважається отриманою, якщо вам особисто в руки її вручив поштар. Після цього вже нема куди морозитись – беріть. Але перед тим, як за неї розписатись – перевірте зазначені там дані. Якщо там неправильно зазначено ваше ПІБ, дату народження, адресу тощо – не розписуйтесь – вона не вам. Якщо не заповнено поля з підставами виклику, особою, яка вас викликає – не розписуйтесь – це не повістка. Якщо вам її вручено менш ніж за 3 дні до проведення суду чи слідчих дій – не розписуйтесь – її вам не вручили.

Підпишіть врешті контракт з адвокатом!

Тюрми повняться невинуватими, які ходили доводити свою невинуватість без адвоката. Якщо ви відмовляєтесь від адвоката – це не доводить вашу невинуватість.

Якщо не маєте змоги організувати для себе адвоката, усвідомте, що всі рішення ваших проблем не треба тримати в голові – всі рішення ваших проблем ходять на двох ногах. У вас є друзі і родичі, крім цього існує маса правозахисних організацій. До всіх них можна звернутися з проханням допомогти вам знайти захисника. Не бійтесь влізти в борги з проплатою адвоката – утримання вас у в’язниці коштуватиме всім цим людям значно дорожче.

Читати кодекси

Ще нікому не завадили знання своїх прав. Придбайте кодекси та читайте їх перед сном. По-перше – це найдосконаліший каталог екстремальних розваг, по-друге – дуже допомагає заснути, спокійно заснути, знаючи власні права і як ними користуватися на різних етапах слідства.

Носіть цю літературу з собою. В жодному випадку вам не можуть заборонити нею користуватися. Якщо ви не вмієте користуватись кодексом під час допиту – читайте мовчки кодекс, замість відповідати на питання слідчого. Це допоможе і вам і вашому адвокату.

Не вір, не бійся, не проси

В кабінет слідчого треба заходити не як раб, а як рабовласник.

Спілкуватися з ментами взагалі бажано так, як з ними спілкується їхнє начальство. А їхнє начальство не має жодної провини в голосі, при тому що гребе щоденно такі хабарі, які жодному й малому і великому правопорушнику не снилося.

Якщо вас приперли в кабінет слідчого – це точно не прояв турботи і ніжності з його боку, тому перестаньте сприймати його як «нормального тіпа, у якого просто така собача робота на малу зарплатню і він вас чудово розуміє».

Свою малу зарплатню він отримує за те, що саджає таких як ви, отже не друг вам цей дядько, не треба говорити з ним по душах. Кожне ваше слово буде використане проти вас же.

Вам ніколи не вдасться розвести слідчого, а от він вас розводить весь час. Не вірте ні йому, ні його гнилим пропозиціям. Не підписуйте жодних угод в обмін на свідчення – поліцейські такі питання не вирішують.

Не нийте, не сюсюкайте, не розповідайте який ви хороший. Це не викличе жалю – це покаже слідчому на що він може тиснути, щоб зламати вас.

Роз’яснення прав

Коли вам стане нудно мовчати – розважте себе і слідчого вимогою роз’яснити вам причину вашого виклику/затримання/доставки у відділок.

Після цього він зобов’язаний роз’яснити вам ваші права (повірте, він цього не зробить, поки не попросите).

Коли він вам оголосить якусь хрєньку чи вручить якусь незрозумілу бамажку з переліком по пунктах, що ви там маєте право і що не маєте – дуже уважно все вислухайте і перечитайте (в жодному разі не підписуйте), а потім скажіть що не вірите і вимагаєте показати вам все це в кодексі. Це виграє вам багато часу – щонайменше декілька годин консіліум з найрозумніших співробітників відділку з’ясовуватиме, що таке кодекс.

Ніколи нічого не підписуйте без адвоката

Навіть найочевидніше можна сфальшувати. Хто вам сказав, що це справді ваші права а не віддрукована на принтері макулатура? Хто вам сказав, що це ваші відбитки, а не підсунуті на підпис з іншої справи (про вбивство наприклад)? Хто вам сказав, що це фото біля лінійки відповідає дійсності і вам не накинули 10 см, щоб підкласти під якийсь потрібний ментам опис? Врешті хто вам сказав, що ваш підпис під свідченнями не використають для фальшування документів, які б ви ніколи в житті не підписали?

Слєдак сказав? Значить брехня! Чекайте, блін, адвоката! У будь-якій незрозумілій ситуації чекайте адвоката! А, повірте, у відділку всі ситуації незрозумілі.

Стаття 63 Конституції України

Запам’ятайте врешті ці дві цифри – це не складно. Потренуйтесь вдома користуватись ними:

– Скільки варити борщ?
– Згідно ст.63 Конституції України відмовляюся відповідати на поставлене питання.
– Коли ти помиєш посуд?
– Згідно ст.63 Конституції України відмовляюся відповідати на поставлене питання.

Так само і у слєдака. На найбезневинніші його питання відповідайте оцим милим реченням – це значно легше запам’ятати, ніж то що кружка – це тромбон, ложка – весло, а півень, то не просто птаха.

Слідчому значно легше підставити вас і посадити, маючи якісь по-рагульськи дані свідчення, ніж те, що ви скористалися своїми Конституційними правами. Крім того, ви мали повне право посилатися на цю статтю, адже на цій стадії допиту він не спроможеться ні викликати вашого адвоката, ні залучити адвоката з центру безоплатної правової допомоги.

Тож посилаючись та ст.63 ви не відмовляєтесь співпрацювати зі слідством – ви, як юридично неграмотна людина, права якої порушуються, захищаєте свої права єдиним доступним для вас способом.

Що можна говорити

Ви можете тільки вимагати.

Одразу після доставки у відділок вимагайте: занести ваше прізвище до журналу на прохідній (якщо вас затримано – проконтролюйте, щоб вас не занесли до журналу як запрошеного, бо потім фіг до вас проб’єшся. Крім того це змазує оті рамки у 3 години з моменту затримання);

Вимагайте зачитати вам ваші права;

Вимагайте допустити до вас вашого адвоката, якщо у вас немає адвоката – вимагайте надати вам можливість здійснити телефонний дзвінок (родичам чи друзям ви можете повідомити де вас тримають і що вам потрібен адвокат);

Якщо це право нездійсненне (хоча воно таким ну не може бути) – вимагайте залучення адвоката з безоплатної правової допомоги;

Якщо на вас є бодай подряпина, або ви погано почуваєтесь, якщо до вас застосовувалася сила при затриманні або вас тримали у наручниках більше 2 годин – вимагайте викликати швидку;

Тримаючи вас цілий день в мусарні – вас зобов’язані годувати і випускати в туалет (якщо мусор це робить – це не тому що він хороший, а тому, що він виконує свою роботу, тож любити і поважати його за це зовсім не обов’язково).

Тримання вас без їжі, води, не випускаючи у туалет – вважається катуванням. Тримання вас у наручниках більше 2 годин – вважається катуванням.

Те що вас викликали у якості свідка – не значить,
що ви для них не підозрюваний

Будьте готові до найгіршого. Щодня будьте до цього готові. А коли вас викликають на допит чи пакують – і поготів.

У випадку пред’явлення підозри вас можуть відправити до ІТТ (ізолятор тимчасового тримання) де ви будете чекати суду з обрання запобіжного заходу. Не треба цього боятися. Найстрашніше, що може на вас чекати в ІТТ – це страшенна нудьга.

В ІТТ вас не можуть тримати без суду більше 3 діб (ці 3 доби рахуються не з моменту доставки до ІТТ, а з моменту затримання), якщо через 3 доби не відбувся суд – вас зобов’язані відпустити.

У переважній більшості випадків доставка вас до ІТТ без підписаних вами бамажок, з порушенням ваших прав і без допуску адвоката – вірна ознака того, що у слідства на вас нічого немає і вони таким чином намагаються тиснути на вас психологічно, аби отримати зізнання у тому, чого ви не робили або робили, але довести це нереально.

Тож як би вам не було сумно бути підозрюваним – це краще ніж бути обвинувачуваним у чомусь дико страшному з санкцією до 15 років…

Крім того, адміністрація ІТТ не вважає себе ні МВС, ні пенітенціаркою, а отже намагаються не приймати на себе жодних мусорських гріхів – тут легше буде викликати швидку та зняти побої.

Також у ІТТ на першу вимогу зобов’язані надавати вам папірець і ручку для написання скарг і звернень. Весь час вимагайте папір і щоденно пишіть звернення з вимогою допустити до вас адвоката, якщо вам нудно – пишіть погодинно.

Фізичний і психологічний тиск

Повернемося до питання допиту. Якщо слідчий нервує, кричить на вас, залякує – це доказ того, що у нього проти вас нічого немає

Не треба лякатись. Будьте впевнені у собі. Ба навіть якщо вам пропишуть пару разів по фейсу – це тортури про які можна говорити в суді і які однозначно говоритимуть на вашу користь.

Фінгал затягнеться за тиждень-другий, а от навіть досудовий арешт триватиме щонайменше два місяці. Тож обирайте, що вам приємніше терпіти – пару хвилин чи годин болю, чи щонайменше кілька місяців тюрми.

В жодному разі ніяк вербально не реагуйте на фізичний і психологічний тиск: на вас кричать – ви мовчите, з вами говорять ввічливо – ви мовчите з добрішим виразом обличчя.

Зрозумійте, ви не винні, що слідчий злиться. Він злий, бо він – мудак. А те що ви не відповідаєте на питання, бо маєте на це право – змушує мудака грати іншу модель поведінки, які щоденно відпрацьовуються на хом’ячках типу вас системою.

Жодних хабарів!

Якщо слєдак одразу пропонуватиме відкупитись і вийти – не ведіться. Це може бути провокацією яка посадить вас по іншій неприємній статті – вже за спробу дати хабар посадовій особі. Крім цього, згодою відкупитись – ви автоматично визнаєте, що вам є від чого відкупатись – значить ви винні, значить можна тиснути далі…

Допит у якості підозрюваного

В якості підозрюваного ви можете перебувати на допиті виключно зі своїм адвокатом. В протилежному випадку замість посилання на 63 ст.Конституції – повторюйте мантру: «вимагаю допустити до мене мого адвоката».

Потренуйтесь:
– За яких обставин вас затримали?
– Вимагаю допустити до мене мого адвоката!
– Як вас звуть?
– Вимагаю допустити до мене мого адвоката!

Якщо допит проводиться вже після арешту і ви не мали контакту із зовнішнім світом – не вірте, коли слєдак вам каже що ваші друзі/спів справники – вже вказали на вас як на винуватця усього. Це у 100% випадків брехня.

Крім того, згідно нового КПК – будь-які свідчення дані на досудовому слідстві не рахуються в суді. Прийматимуться до уваги виключно свідчення дані у судовому засіданні. Тож якщо ваші друзі довбойоби і визнали провину обмовивши й вас – це значить суто те, що вони провину визнали, а ви ні. Вони вважають себе винними – ви ні. То в кого шансів бути виправданим судом більше?

Якщо все ж допит проходить з адвокатом, з яким у вас була розмова з дотриманням конфіденційності і ви даєте якісь там рафіновані свідчення – обов’язково вивіряйте все, що ви засвідчили. Не ставте жодних підписів там, де написане бодай на сполучник відрізняється від того, що ви казали. Вносьте правки власноруч або змусьте слєдака усе передруковувати. В жодному разі не залишайте вільного місця у протоколі. У всіх вільних графах мають бути поставлені прочерки! Обов’язково перевірте час і дату допиту.

Для відчайдухів, які не хочуть ні з ким ото спілкуватися, не завадить прочитати оповідку з порадами “Втікачеві“.

Провокатор

© 2011 - Комітет визволення політв‘язнів - All rights reserved