поліцай
поліцай

Що робити, якщо вас затримують на акції

Акції без затримань бувають так само рідко, як і прояви правильної поведінки під час таких.

Зазвичай затримувані активісти або створюють для поліції усі умови для безперешкодного і возночас безпідставного пакування, або ж умови для малювання справ про “опір” чи “напад на співробітника поліції при виконанні”.

У цій статті ми спробуємо послідовно розглянути усі зразки правильної і неправильної поведінки під час затримання. Ця стаття не про “акції прямої дії” (у ході яких вас можуть затримати з болгаркою в одній руці і чиєюсь відрізаною головою в іншій), а про акції протесту на які у вас є конституційне право, яке, на превеликий жаль, регулярно порушується.

Визубріть ці пункти

1. Якщо ви йдете на акцію у вас обов’язково при собі має бути паспорт або інший документ що посвідчує особу:

– якщо у вас є при собі документ – вас мають право тримати без пред’явлення звинувачень до 3х годин. Якщо немає – поліція може з’ясовувати вашу особу 24 години. І, повірте, вона цим правом скористається…

2. Що зобов’язана робити поліція під час затримання:

– представитись, пред’явити службове посвідчення, дати вам змогу записати наведені там дані;

– назвати причину затримання і ця причина має бути законною. Ви маєте повне право не виконувати протиправних вимог поліції.

3. Вимагайте складання протоколу на місці. Протокол з зазначеним точним часом затримання дуже важливий, адже саме з цього часу буде вестись відлік тих 3х годин, про які говорилося вище.

4. Якщо до вас застосовувалася сила – вимагайте викликати швидку. У швидкої вимагайте зафіксувати, за яких саме обставин ви отримали травму. Не лінуйтеся зняти побої одразу після звільнення.

5. Якщо мітинг масовий – тримайтеся натовпу. Ніяка біганина поруч вам не зарадить (будете затримані і дуже втомлені).

6. В натовпі завжди тримайтесь неподалік від знайомих-друзів. Саме вони перші кинуться вас рятувати, а не чиясь партійна масовка чи бабці-антипровокаторки.

7. Користуйтесь балаклавами, арафатками, медичними масками. На перших судах, де суди вирішують чи арештовувати якогось бідосю, ще ніколи не розглядалося питання “а чи порушував щось цей бідося”, зато факт наявності писка бідосі на оперативній зйомці (навіть якщо він стояв осторонь і длубався у носі) чомусь для суддів завше є залізним аргументом.

8. Не соромтесь – кричіть! Якщо проти вас вчиняються протиправні дії – не вам слід соромитися, тому створюйте якомога більше галасу, аби привернути до себе увагу. Це допоможе людям дізнатись про ваше затримання і або відбити вас одразу під час затримання, або почати вам допомагати вже після. Якщо ж про ваше затримання ніхто не дізнається – ніхто й не визволятиме.

9. Падайте на землю. Це вид пасивного протесту, за який вас не можна покарати і який не вважається опором при затриманні. Це істотно пригальмує ментів, які вас тягтимуть в автозак і допоможе вам виграти час.

10. Постарайтесь десь приникати телефон, щоб його одразу ж не відібрали. З того ж таки автозаку ви зможете повідомити своїм родичам і друзям про те що вас затримано. Крім того, вкрай рідко недешеві телефони виходять з райвідділів разом з їх власниками.

11. Постарайтесь вирахувати куди вас везуть. Зазвичай везуть у райвідділ у районі де вас затримано, але далеко не завжди. Це обов’язково слід повідомити або родичам/друзям або напряму адвокату.
*Якщо ви поки не орієнтуєтесь у відділках – перш ніж вийожуватись на акціях – вивчіть де знаходяться обезянники вашого міста. Якщо ви приїхали на гастролі – не ходіть на акції без друзів, які орієнтуються в місті.

12. Потрапивши у райвідділ – забудьте що вмієте писати. Не пишіть ніяких пояснень і не підписуйте жодного папірця. Всі ці процедури слід проводити суто у присутності вашого адвоката.

Можливо вам доведеться пройти ще й неприємну процедуру допиту. Не знаєте як його пережити і не сісти до в’язниці? Тоді читайте наш інструктаж “Як поводитися під час допиту“.